איך בוחרים שמן מנוע לרכב

מדוע להקפיד על שמן מנוע איכותי?


שמן מנוע הינו אחד המשפיעים העיקריים על פעילות המנוע ברכב ופועל יוצא מכך, גם על תקינות הרכב ותקינות הנסיעה. בעבר, כמות טיפולי הרכב הייתה במרווח יחסית קצר של ק"מ, מרווח שאפשר מעקב תדיר על ביצועי הרכב ולכן, נתן לבעלי רכבים את ה"אפשרות" לבחור בשמן פחות איכותי. אולם, יצרני המכוניות הגדילו אט אט את מרווח הק"מ בין הטיפולים השונים, פעולה שלמעשה מחייבת את בעלי המכוניות לשמור אפילו יותר מבעבר על תקינות המנוע בין טיפול לטיפול, בין היתר על ידי בחירה בשמן איכותי.

חשוב לציין שזוהי רק הסיבה המעשית יותר לבחור בשמן איכותי לרכב, אולם שמן לא איכותי משפיע באופן ישיר גם על רמת זיהום האוויר של הרכב, דבר שהוביל לתקנות זיהום אוויר מחמירות יותר בעולם שמחייבות גם הן, את השימוש בשמן איכותי, בהנחה שכולנו מעוניינים באוויר נקי, נכון?

שמן מנוע לרכב

מהם הפרמטרים הכלליים שיש לזהות בשמן בטרם הרכישה? 

התכונה הבסיסית ביותר שיש לשמן המנוע הוא הצמיגות שלו, כשהעדיפות היא לבחור בשמן בעל צמיגות קטנה ככל הניתן (הצמיגות, למי שמבין, משפיעה על החיכוך, כך ששמן פחות צמיגי יגרום לחיכוך מועט יותר במנוע ולכן, גם לפעולה יעילה יותר).

בנוסף, בואכם לרכוש שמן, מומלץ לזהות את התקנים המופיעים עליו (במידה ומופיעים עליו) כשהציון API מעיד על תקן אמריקאי, בעוד שציון ACEA מעיד על ציון אירופאי. כיצד לדעת מה עדיף לרכב? ראשית, הסתמכו על סוג הרכב שיש לכם ועל ארץ יצורו (או על המידה בה הוא נפוץ באזור מסוים). חשוב לזכור, כי שמן שמיועד לפעולת מנוע באקלים ובתנאי שטח אחדים, לא יתאים בהכרח לפעולת מנוע באקלים שונה ובתנאי שטח שונים. לכן, חשוב ביותר לעשות שיעורי בית, כלומר לברר מראש בעת רכישת הרכב איזה שמן מומלץ לדגם שלכם, תוך התחשבות בארץ והכי חשוב – בהוראות היצרן. 

סוגי שמן מנוע לרכב 

בהנחה שאינכם מבינים בתכונות הכימיות של כל שמן ושמן, חשוב מאוד לרכוש את השמן אך ורק מחברות אמינות. ככלל, השמנים העדיפים הם אלו שמיוצרים בטכנולוגיה סינטטית, או סינטטיים. כמו כן, קיימים בפרט שמני מנועי דיזל, שמני עומס כבד ועוד. בנוסף, כל יצרן ממילא מגדיר במדויק אלו שמנים הכי עדיפים לרכב (או איזה שמן מסוים עדיף) מבחינות רבות, לרבות: צמיגות, אחוז חומרים שונים בשמן וכד'.

לסיכום,  נחזור ונדגיש:  אין מנוס מהתאמה של השמן להוראות היצרן ולסוג הרכב וכן, יש לנסות ולרכוש שמן שמיוצר על ידי חברות אמינות ומוכרות בלבד!

מעוניינים בייעוץ מקצועי לגבי השמן המתאים ביותר לרכבכם? צוות מוסך מתמחה ברכבי יונדאי בראשון לציון ישמח לסייע!

סגירת תפריט
דילוג לתוכן