היגוי חשמלי

שי שירותי רכב, מוסך בראשון לציון, מציעה מגוון שירותים מקיפים לכלל סוגי הרכב המיובאים לארץ. בנוסף לשירותי מכונאות כללית, מוסך שי מתמחה גם בתחומים ספציפיים, ביניהם מערכות בטיחות ברכב, ובכלל זאת מערכות היגוי חשמלי.

ההגה הינו רכיב במכונית אשר מאפשר לנהג לקבוע את כיוון ההתקדמות שלה. ההגה הוא חלק ממערכת הניווט וההיגוי. בעוד שהנהג שולט על חלק זה, יתר חלקי המערכת מגיבים לתנועות ההגה. כיום כמעט כל רכב מצויד בהגה כוח הידראולי או חשמלי, המאפשרים סיבוב ההגה ללא הפעלת כוח רב, בניגוד לרכבים בעבר.

היגוי חשמלי

מערכת הגה כוח הידראולי (HPS – Hydraulic Power Steering) כוללת משאבת שמן, ובוכנה אליה עובר השמן. מנגנון המערכת מופעל בלחץ הידראולי (כלומר לחץ על ידי נוזל, במקרה זה השמן), אשר מתקבל מכוח המנוע. כאשר הנהג מסובב את ההגה, נפתח שסתום אשר מעביר את לחץ הנוזל אל תיבת ההגה, וכך הנהג אינו צריך להשקיע מאמץ רב.

בעבר, מערכות אלו הושפעו מסיבובי המנוע. ככל שסיבובי המנוע היו איטיים יותר (מאפיין מהירות נהיגה איטית), כך התנגדות ההגה היתה נמוכה יותר. כיום, המערכות מושפעות ממהירות הנסיעה עצמה ולא מסיבובי המנוע. בין החסרונות של מערכות אלו ניתן למנות גזילה מכוח המנוע, ובזבוז מסוים בצריכת הדלק.

בעת תקלה במערכת הגה כוח הידראולי, הנהג לא מאבד שליטה על מערכת ההיגוי, אך הוא לא נהנה מהיתרון של הגה הכח, ונאלץ להשקיע מאמץ בסיבוב גלגל ההגה.

מערכת הגה כוח חשמלי (Electric Power Steering – EPS) נשלטת על ידי יחידת מחשב, וכוללת מנוע חשמלי אשר עוזר לנהג בסיבוב ההגה. המידה בא המנוע עוזר לנהג נקבעת על ידי חיישנים אשר מודדים את מיקום עמוד ההגה וכן את התנגדות ההגה לסיבוב. כאשר הנהג מסובב את ההגה, המנוע החשמלי עוזר לסובב את ההגה כך שהנהג אינו צריך להשקיע מאמץ רב. מנוע זה גם מסייע להחזיר את ההגה למצב ישר בתום הסיבוב.

למערכת היגוי חשמלי יתרונות על אלו ההידראוליות, ביניהם הפשטות שלה (פחות רכיבים, אין צורך בנוזל הידראולי), חיסכון בדלק ותאוצה משופרת. בנוסף, היא נחשבת בטיחותית יותר. ברכבים מסוימים קיימות מערכות שמאפשרות תכנות מצב הפעולה בהתאם לנסיעה (לדוגמה, נסיעה עירונית לעומת בין-עירונית).

התפתחות נוספת בתחום היתה בייצור הגה חשמלי מסתגל. הגה זה משנה את היחס בין סיבוב גלגל ההגה לסיבוב הגלגלים, כך שבנסיעה איטית דרוש סיבוב קל של גלגל ההגה כדי להביא לסיבוב חד של הגלגלים, בעוד שבנסיעה מהירה סיבוב גדול יחסית של גלגל ההגה מביא לפניה קלה בלבד של הגלגלים.

טיפול מוסך בתקלות במערכות היגוי חשמלי

למערכות הגה כוח חשמלי מעט חסרונות. אחד מהם הוא הטענה של נהגים כי ישנו קושי 'להרגיש' את האחיזה בכביש. חסרון נוסף הוא תקלות ברכיבי המערכת – המנוע החשמלי, המחשב או החיישנים – אם כי תקלות כאלו הינן נדירות יחסית. היות ומדובר על מערכת שיש לה חשיבות בטיחותית ממדרגה ראשונה, חשוב לטפל בתקלות מסוג זה רק במוסך מורשה על ידי משרד התחבורה. מומלץ לוודא שהמוסך מתמחה בטיפול בתקלות מסוג זה, ומחזיק בציוד דיאגנוסטיקה ממוחשבת לאבחון מדויק ומהיר של התקלה ותיקונה באופן מקצועי.

מוסך יצאת צדיק בראשון לציון – שי שרותי רכב

שי שירותי רכב זכה לתעודת 'יצאת צדיק' מטעם התוכנית בערוץ 2 יצאת צדיק מוסכים, תעודה אשר מעידה על מקצועיות, אמינות ומחירים הוגנים. למוסך מעגל לקוחות רחב נאמן אשר נהנה משירות מקצועי בסטנדרטים הגבוהים ביותר ויחס אישי.

כאמור, מוסך שי מתמחה בטיפול בתקלות היגוי חשמלי. הצוות עבר השתלמויות בנושא, ובעל המוסך, שי שחר, מחזיק בתעודת מומחה בינלאומי בתחום מערכות בטיחות ברכב, כמו גם תעודת מומחה בינלאומי בתחום דיאגנוסטיקה (אבחון ממוחשב), בין התעודות ההסמכה והמומחיות השונות שברשותו. במוסך ציוד ייעודי מתקדם, ולא פעם, מוסך שי שרותי רכב הוא מהראשונים בארץ לרכוש מכשור מתקדם עם יציאתו לשוק.

לתיאום טיפול רכב, חייגו 03-9646939, או לחצו – מוסך ראשון לציון

סגירת תפריט
דילוג לתוכן