טיפול בתקלות מערכות בטיחות ABS ו-ESP

תקלות מערכות בטיחותכיום בכל הרכבים החדשים שיוצאים לשוק מותקנות מערכות בטיחות מתקדמות, שמטרתן למנוע תאונות ובכך למנוע נזקי גוף וחלילה מוות. בעוד ישנן מערכות בטיחות שתפקידן להתריע בפני הנהג על סכנות בכביש, מערכות אחרות מתערבות בפועל בהתנהגות הרכב, דוגמת ABS ו-ESP. יעילות המערכות הללו בהפחתת כמות תאונות הדרכים ומידת החומרה שלהן וכן בשמירה על בטיחות הנוסעים ברכב, הוכחה במחקרים. כתוצאה מכך, החל משנת 2010 על פי חוק מותר לייבא לארץ רק דגמי רכב פרטיים אשר כוללים אותן.

כמו כל רכיב במכונית, גם במערכות אלו עלולות להתרחש תקלות, והיות ומדובר באלמנטים בטיחותיים ישנה חשיבות רבה ממדרגה ראשונה להיכנס לטיפול מוסך בהקדם עם גילוי התקלה או אפילו חשד לתקלה. שי שרותי רכב, מוסך יצאת צדיק בראשון לציון, מתמחה בטיפול במערכת בטיחות ברכב. שי שחר, מנהל המוסך, מחזיק בתעודת מומחה בינלאומי בתחום זה, כמו גם בתחום הדיאגנוסטיקה, האבחון הממוחשב, הדרוש לאבחון וטיפול מקצועיים בתקלות במערכות אלו.

מערכת ABS

ABS (קיצור של Antilock Brake System) היא מערכת למניעת נעילה של הגלגלים. הודות למערכת זו לנהג שליטה טובה יותר ברכב ובמערכת ההיגוי בעת בלימת חירום. מערכת ה-ABS  כוללת חיישנים אשר מותקנים על כל אחד מגלגלי המכונית וכך היא יודעת לזהות מצבים בהם גלגל אחד או כמה גלגלים ננעלו. בעת בלימת חירום, המערכת מפעילה את דוושת הבלמים ומשחררת אותה לסירוגין במהירות רבה (10-30 פעמים בשנייה). בנוסף למניעת נעילה של גלגלי הרכב, המערכת גם מגבילה את עוצמת הבלימה, על פי אחיזת הצמיגים בכביש ומקדם החיכוך.

מערכת ESP

מערכת ESP (Electronic Stabilization Program) היא מערכת בקרת יציבות אלקטרונית. זוהי מערכת משלימה למערכת ABS. תפקידה למנוע יציאת הרכב משליטה עקב החלקה. היא מסייעת לשפר את אחיזת הרכב בכביש ויציבותו. מצב של החלקה יכול להתרחש בין היתר בעת בלימת חירום בסיבוב, בעיקר במהירות גבוהה.

מערכת ESP  כוללת מדי תאוצה ומדי סיבובים לכל גלגל, מחשב שליטה ובקרה, וכן קישור למגברי הבלימה של כל גלגל. המערכת מסוגלת לבקר בכל רגע נתון את כיוון הרכב ביחס למהירות הנסיעה וכך לזהות החלקה, סחרור או סטייה של הרכב. כאשר המערכת מזהה מצב  של החלקה, סחרור או סטייה חמורה, היא מחשבת את כיוון ההגה ביחס לתאוצת הרכב. המערכת יכולה בעת הצורך להשפיע על פעילות הבלמים, לחלק את הכוח בין הגלגלים בהתאם לסיטואציה, ולהפסיק את פעולת המנוע לכמה שניות. הודות לכך היא מאפשרת תיקון של הסטייה של הרכב וייצובו.

טיפול מוסך בתקלות מערכות בטיחות ABS ו-ESP

תקלות נפוצות במערכות אלו אותן נדרשים לתקן מוסכים בארץ ובעולם נוגעות לרוב בחיישנים או בתקשורת בין מחשבי הרכב. התקלות יכולות להתרחש כתוצאה מליקויים בתכנון, כשל של הרכיבים תחת עומס, בעיות חשמל ברכב כגון מצבר חלש, בעיות מגעים או קורוזיה ועוד.

במידה ונדלקה ברכבם נורית אזהרה או אתם חושדים כי קיימת תקלה כלשהי במערכות אלו, מומלץ להכניס את הרכב בהקדם לטיפול במוסך אמין לאבחון מהיר של התקלה ותיקון שלה באופן מקצועי כדי למנוע מצב בו בעת חירום המערכות לא יתפקדו כראוי. בנוסף, נסיעה ממושכת עם התקלה עלולה לגרום נזק לתיבת ההילוכים ברכב ולגרור הוצאות מוסך גבוהות יותר.

היות ומדובר על תקלות ברכיבים ממוחשבים, יש צורך בציוד דיאגנוסטיקה מתקדם בכדי לזהות את התקלה בדרך הטובה והמהירה ביותר וכן לטפל בה באופן הנכון. לכן, חשוב לוודא שתטפלו ברכב במוסך אשר מחזיק בציוד ייעודי ובצוות המתמחה בתחום של דיאגנוסטיקה ממוחשבת. כמובן שמעבר למערכות אלו חשוב להקפיד על ביצוע בזמן של טיפולים תקופתיים לרכב בכדי להבטיח שמערכת הבלמים וצמיגי הרכב תקינים.

שי שרותי רכב, מוסך בראשון לציון

שי שרותי רכב, מוסך בראשון לציון, כאמור מתמחה בתחום של טיפול במערכות בטיחות וכן בדיאגנוסיטקה. אם הנכם מחפשים מוסך מקצועי ואמין, אנו מזמינים אתכם להגיע למוסך שי שרותי רכב, אשר זכה בתעודה מטעם התוכנית יצאת צדיק מוסכים בערוץ 2 לאחר שעמד בהצלחה בשלושת המבחנים שנערכו במצלמה נסתרת: מקצועיות, אמינות ומחירים הוגנים.

לתיאום טיפול במערכות בטיחות ברכב, חייגו 03-9646939, או לחצו – מוסך ראשון לציון

סגירת תפריט
דילוג לתוכן