רדיאטור ברכב ותפקידו

בואו נודה בזה, רובנו לא יודעים הרבה על המכניקה של הרכב שלנו. אנחנו יודעים שיש שם מנוע, מיכל דלק, בלמים ועוד כמה מרכיבים חיוניים לצורך תפעול, בקרה ובטיחות, אבל לא מתעמקים בתפקידים של כל אחד מהם.

מוסך שי עושה לכם קצת סדר, ונותן לכם מידע חיוני על המרכיבים הכי חיוניים ברגליים שנוסעות אתכם.

על הפרק- הרדיאטור ברכב ותפקידיו

המנוע של הרכב יוצר חום בעת פעילותו, ובכדי למנוע התחממות יתר שלו, המכונית זקוקה למשאבה של נוזל קירור, שמקבל חום, ומעביר אותו הרחק מגוף המנוע אל האוויר הפתוח, מצנן אותו, ומחליף אותו עם חום האוויר שמחוץ לרכב.

הרדיאטור פועל על ידי העברת נוזל הקירור דרך סנפירי מתכת דקיקים, המאפשרים לחום לזרום לאוויר מחוץ לרכב בקלות. אף על פי שרדיאטורים מגיעים בצורות, גדלים ועיצובים רבים ושונים, אך תפקידם העיקרי נותר זהה.

רדיאטור ברכב ותפקידו

חלקי הרדיאטור

הליבה- החלק הגדול ביותר, שמספר את התפקיד העיקרי. ליבת הרדיאטור מורכבת מגוש מתכת גדול עם סנפירי מתכת קטנים המאפשרים לנוזל הקירור לפרוק חום לאוויר המקיף את הרדיאטור.

מכסה לחץ- מערכת נוזל הקירור של המכונית נמצאת בלחץ מתמיד. הסיבה לכך היא שהיא מאפשרת לנוזל הקירור להיות הרבה יותר חם מבלי להרתיחו, מה שהופך אותה ליעילה יותר. מכסה הלחץ יוצר לחץ זה באמצעות קפיץ ליצירת לחצים. חשוב לדעת, שאין להסירו כשנוזל הקירור חם, כיוון שזה עלול לגרום לכוויות קשות.

מכלי כניסה ויציאה- עוזרים לרדיאטור להעביר נוזל קירור מהחלקים החמים של המנוע שלך לרדיאטור.

מצנן הילוכים- המכונית עושה שימוש בנוזלי הקירור של הרדיאטור גם לצורך קירור תיבת ההילוכים. במרבית המקרים קיים רדיאטור אחד ברכב עבור 2 הפונקציות השונות- קירו המנוע וקירור תיבת ההילוכים.

מדוע הרדיאטור כל כך חיוני?

הרדיאטור במכונית חשוב מכיוון שזו הדרך העיקרית שבאמצעותה המנוע מקבל אוורור כל עוד הוא פועל. רדיאטור שאינו תקין עלול לגרום לנזק משמעותי במנוע, הנגרם כתוצאה מחימום יתר. מכירים את המכוניות המעושנות בעננה לבנה בצידי הדרך? זו בדיוק התמונה של המצב הזה, והגורם השכיח ביותר לכך הוא נזק שנגרם לרדיאטור, מה שמחייב את החלפתו.

הרדיאטור עלול להיפגם מנוזל קירור שפג תוקפו או ממחסור בנוזלי קירור.

סגירת תפריט
דילוג לתוכן